KLINICKÝ PSYCHOLOG
KVALIFIKOVANÝ PROFESIONÁL S ATESTACÍ
Psychoterapii má provádět kvalifikovaná osoba s ukončeným lékařským nebo psychologickým vzděláním, jejíž znalosti a dovednosti byly po několikaleté praxi ve zdravotnictví ověřeny atestační zkouškou. Klinický psycholog může kvalifikovaně diagnostikovat, zda je klientova problematika ovlivnitelná psychoterapií a jaký psychoterapeutický přístup je v dané situaci nejefektivnější. Podle obtíží, životní historie a osobnostních charakteristik klienta, přiřadí klinický psycholog určitou specifickou či kombinovanou psychoterapeutickou péči.
Hlavní psychoterapeutické směry
PSYCHOANALYTICKÁ PSYCHOTERAPIE
Psychoanalytická psychoterapie se zabývá vlivem minulých zážitků a vnitřního napětí na současné obtíže a poruchy. Psychoterapeut postupně směřuje klienta k uvědomění si a zpracování těchto vlivů a tím i k jejich zvládnutí.
BEHAVIORÁLNÍ PSYCHOTERAPIE
Behaviorální psychoterapie vychází z předpokladu, že obtíže a poruchové chování jsou naučenými reakcemi. Terapeut pomáhá klientovi na základě zákonitostí učení, snížit množství a frekvenci nežádoucího chování nebo jej úplně odstranit.
KOGNITIVNÍ PSYCHOTERAPIE
Kognitivní psychoterapie poukazuje na souvislost mezi problémy klienta a jeho způsobem hodnocení událostí. Psychoterapeut směřuje klienta k vytvoření takového způsobu myšlení nebo životní filozofie, které mu pomáhají problémům předcházet nebo je řešit.
ROGERSOVSKÁ PSYCHOTERAPIE
Rogersovská psychoterapie vychází z předpokladu vrozené tendence k seberealizaci v každém člověku. Psychoterapeut specificky vedeným rozhovorem usnadňuje klientovi jeho sebe přijetí a naplňování vlastních možností.
HYPNOTERAPIE
Hypnoterapie se využívá k navození relaxovaného stavu (uvolnění v oblasti psychické, motorické a vegetativní) či k působení specifickými léčebnými sugescemi na různé nežádoucí příznaky a stavy.
EKLEKTICKÁ PSYCHOTERAPIE
Eklektická psychoterapie je kombinací ostatních psychoterapeutických principů a metod. Terapeut kombinuje různé přístupy podle potřeb klienta.